Сообщения

Сообщения за ноября 30, 2014

Курдский вызов

Изображение
Курдский вызов и для Азербайджана22 Сентября 2013, 14:25 Автор: Расим Агаев  На линии сирийского разлома обозначилась новая трещина - курдская. Тысячи людей, бросив свои жилища, ищут спасенья от боевиков так называемого сирийского Сопротивления, устремляясь в Иракский Курдистан, не признанное формально, но реально существующее курдское государство. В то же время по всему параметру Большого Курдистана - несуществующего на политической карте мира государства, но зато обозначенного в политических проектах США, идет активизация различных отрядов курдского национального движения. Если конкретно, то речь идет о целом ряде последних событий в Ираке, Сирии, Турции и, казалось бы, никак не связанном с ближневосточной войной, Азербайджане.
Четыре сигнала от курдов
Все началось с массовой резни, устроенной боевиками группировки «Фронт ан-Нусра» на северо-востоке Сирии, в районе компактного проживания курдов. В ответ на хладнокровное убийство 330 женщин и стариков и 120 детей, президе…

Пять главных мифов России о НАТО

Пять главных мифов России о НАТО
02.12.2014   23:01


Первый миф: Во время воссоединения Германии руководители стран НАТО дали обещание, что Североатлантический союз не будет расширяться на восток.

Факт: Такое обещание никогда не давалось, и Россия никогда не представляла никаких доказательств в подтверждение своего утверждения.

В НАТО все официальные решения принимаются на основе консенсуса и подтверждаются в письменной форме. Никакого письменного свидетельства о принятии Североатлантическим союзом такого решения не существует. Более того, в то время, когда якобы было дано это обещание, все еще существовала Организация Варшавского договора. Ее члены дали согласие на роспуск организации только в 1991 г. Поэтому неправдоподобно предполагать, что идея об их присоединении к НАТО стояла на повестке дня в 1989 г.

Это подтвердил сам бывший президент СССР Михаил Горбачев. Вот что г-н Горбачев сказал 15 октября 2014 г. в интервью «Российской газете» и «России поверх заголовков»:

«Вопрос…

İç savaş çağrısı (MİSİR)

Изображение
Konut satışları arttı İç savaş çağrısı Mısır"ı, Tahrir"i, Muhammed Mursi"yi, Müslüman Kardeşler"in siyasi tecrübelerini, askeri darbeyi, Adeviye"de direnen insanları, darbenin arkasındaki çokuluslu konsorsiyumu, halkın üzerinden savaş uçakları uçuran zihniyeti, bu coğrafyaya kan kusturan demokrasi-iktidar savaşları oyununu neden bu kadar tartışıyoruz?
Neden sürekli Mısır meselesini gündemde tutuyoruz?
Hüsnü Mübarek"e özenen General Sisi, terör gruplarını, çeteleri, örgütleri Adeviye"de demokrasi gösterileri yapan insanlara karşı sokağa çağırıyor. Sokağa çağırması demek bu örgütlerin, Mısır ordusu koruması altında hak ve özgürlük arayanlara saldırması demek. Motorlu gizli polisler, Kıpti çeteler sokaklarda insanları avlamaya başlayacak demek.
Bir devlete bakın ki, kendi halkı üzerinde savaş uçakları uçuruyor. Bir zihniyete bakın ki, Mısır"da darbe yapmak için İsrail"le pazarlık yapıyor.
Şu ana kadar yüz elli kişi hayatını kay…

'U' dönüşü yapmamız doğru olmaz. Cənub xətti əvəzinə: Yeni boru kəməri

Изображение
'U' dönüşü yapmamız doğru olmaz"(Rusya'dan inşa edilmesi planlanan yeni boru hattı) TANAP'ın böyle bir projeden zarar görmesi diye bir şey söz konusu olmaz" (Soma'daki maden ocakları) Şunu da net olarak söyleyeyim. Türkiye Kömür İşletmeleri orada kamu eliyle maden işletmeyecektir. Bizim temel politikalarımızdan bu manada herhangi bir geri dönüş, 'u' dönüşü yapmamız doğru olmaz. Bizim o ocakları kamu olarak işletmemiz doğru olmaz. Böyle bir beklentinin oluşmaması açısındanda bu cümlenin altını çiziyorum"
Bu haber 2014-12-02 13:29:38 eklenmiş ve 32 kez görüntülenmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'dan inşa edilmesi planlanan yeni boru hattına ilişkin, "TANAP'ın böyle bir projeden zarar görmesi diye bir şey söz konusu olmaz" dedi.
Yıldız, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in Türkiye ziyareti sırasında yürütülen görüşmelere ve gündemdeki konu…

Dünya Putin'in Türkiye ziyaretini nasıl yorumladı?

Изображение
Dünya Putin'in Türkiye ziyaretini nasıl yorumladı? Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Türkiye'ye yaptığı kritik ziyaret dünya basınında da geniş yankı buldu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti özellikle enerji alanında önemli anlaşmalarla akıllarda kaldı.
İlk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı.
Putin'in Türkiye ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında Üst Düzey Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı yapıldı. Toplantıda bazı anlaşmalar imzalanırken Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yaklaşık 1,5 saat başbaşa görüştü.

Ziyaret çerçevesinde doğalgaz konusunda önemli kararlar alındı. Bu kararlara göre, Güney Akım boru hattı şimdilik inşa edilmeyecek. Türkiye Rusya’dan  aldığı doğalgaz miktarını arttıracak. Bunun karşılığında 1 Ocak’tan itibaren Rusya’dan %6 indirimle doğal gaz alacak.  Aynı zamanda Türkiye’den geç…

Başbakan'dan 'Bedelli Askerlik' Müjdesi

Изображение
Başbakan'dan 'Bedelli Askerlik' Müjdesi Başbakan Davutoğlu, "1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olanlara bedelli askerlik imkanı getiriliyor" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında milyonların merakla beklediği ve sosyal medyanın en önemli gündem konularından biri olan bedelli askerlik ile ilgili açıklama yaptı.

Bedelli asklerlikle ilgili soru üzerine, AK Parti Grup Toplantısı'nı kastederek, "Konuşmamda sürprizler olabilir, dinleyin, bekleyin" demişti; Başbakan Davutoğlu'ndan beklenen büyük sürpriz geldi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlik ile ilgili müjdeyi şu şekilde verdi:
"YAŞ çerçevesinde TSK Hükümetimize bilgiler verildi. İhtiyaçlar sunuldu. Önemli bir toplantı idi. TSK'nın ulaştığı düzey bakımından gurur verici bir durum. Artık TSK bölgesel konuda önemli bir silahlı kuvvetlerdir. Küresel asker…